0262 744 41 23
0533 690 70 83

Diş Anomalileri Nedir?26.4.2021

Diş Anomalileri Nedir? Diş anomilleri ile ilgili merak edilen soruların yanıtlandığı bu içeriği hemen siteden inceleyebilir ve alanında uzman doktorlarımıza hemen danışabilirsiniz.

Diş bozuklukları, doğalarına göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma, dişlerin kötü konumlanmasının kökenindeki anormalliklerin anlaşılmasını mümkün kılar.

Diş Anomalileri Nedir?

Bazı kişilerde ya eksik dişler (hipodonti ya da agenezis) ya da fazla dişleri (hiperdonti ya da hipergenez) olabilir. Burada bilgelik dişlerini hariç tutuyoruz. Eksik olan veya asla gelişmeyecek olan genellikle kesici dişler veya ikinci küçük azı dişleridir. Bu anomali, son diş tarafından itilmediği için bebek dişinin düşmemesini sağlar. Bebek dişi yetişkinlik döneminde yerinde kalabilir. Bebek dişinin değiştirilmeden düşmesi mümkün olduğu kadar mümkündür. Diş hekiminizin uygun bir tedavi bulabileceği yer burasıdır.

 Hipondonti erken çocukluk döneminde teşhis edilirse, daha sonra büyüme tamamlandıktan sonra implant yerleştirilmesi için boşluk bir protezle doldurulabilir. Ancak yetişkinlerde dişlenme yerleşmiştir ve eksik dişin bıraktığı boşluğu mevcut dişler doldurmuş olabilir. Bu durum rahatsızlığa neden oluyorsa, profesyonel görüş verebilecek bir diş hekimine danışmak gerekir. Toplam diş yokluğunun daha nadir olduğu (anodonti) unutulmamalıdır.

Turner Dişi ve Diğer Anomaliler Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı durumlarda anomali sırasında diş sayısının fazlalığı ile uğraşılıyor. Hiperdonti teşhisi için diş ve röntgen muayenesi yapılması önemlidir. Çoğu zaman, bir röntgen sırasında yanlışlıkla fazla diş keşfi yapılır. Tedavi, ortodonti ihtiyacının en aza indirilmesini sağlarken sorunlu dişlerin çekilmesinden oluşur. Diş hekimi, kalan dişlerin mümkün olan en iyi şekilde hizalanmasını sağlayacak bir tedavi seçecektir.

Diş etinin kaldırılması, ceplerin, diş eti ile diş arasında oluşturulan boşlukların iyileştirilerek diş plağının ortadan kaldırılmasından oluşur. Yüzey işleminin ardından periodontal ceplerin antiseptiklerle sulanması yapılabilir. Tedavide bu yöntem kullanılır.

Yapısal Anomali Sebebi Nedir?

Probleme göre çözüm doktor tarafından muayene sonrasında sunulur. Yapısal anomaliler, minenin rengini ve kalitesini etkileyen diş hasarı şekilleridir. İkincisi bozulmuş ve sarı-kahverengi renktedir. Bu yapısal anormalliklerden en yaygın olanı, amelogenezis imperfekta adı verilen genetik bir durumdur. Bu dişlerin kırılganlıkları zemini çürümeye elverişli hale getirdiği için bazen bu dişlerin kronlarla kaplanması gerekir. Bu patoloji çok ağrılı olabilir ve çiğnemeyi zorlaştırır. Aşırı florür tüketimi ve belirli antibiyotiklerin alınması da dişlerin renginin solmasına veya diş minesinin bozulmasına neden olabilir.

Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/pembenar/dis-anomalileri-nedir-turner-disi-ve-diger-anomaliler-nasil-tedavi-edilir-6449166

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

 • Ortodonti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
  Ortodonti; uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyum ilişkilerini teşhis ve kontrol eden, bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisini yapan diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır.
 • Çayırova Gece Açık Dişçi
  Çayırova Gece Açık Dişçi mi arıyorsunuz? Gebze ve bölgesinde anlık olarak yaşanan ağrılar, sorunlar ve talepler için günün her saati Essem Çayırova şubesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Beylikbağı Diş Doktoru
  Beylikbağı Diş Doktoru arayışlarınızda karşınıza çıkan ESSEM DİŞ sizlere çok yakın bir konumda bulunan kliniğinde faaliyetlerini uzun senelerdir sürdürmektedir.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
BİZE ULAŞIN
 • Beylikbağı Mahallesi Yeni Bağdat Caddesi No:203 Gebze / KOCAELİ
 • 7/24 Telefon : 0262 744 41 23
 • Whatsapp : 0533 690 70 83
 • info@essemdis.com.tr
Bizi Takip Edin :

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.