0262 744 41 23
0533 690 70 83

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Tüm anne ve babalar çocuklarının güçlü, sağlıklı dişlere sahip olmasını ister. Ancak çocuklarda çürükler daha yaygındır. Çünkü süt dişlerindeki mine, yetişkin dişlerdeki mineden daha zayıftır.

Çürüklerin nasıl oluştuğuna ve çocuklarınızın dişlerini korumak için neler yapabileceğinize göz atın.

Çürüğe ne sebep olur?

Çocuğunuzun ağzındaki bakteriler doğal olarak oluşur ve plak adı verilen yapışkan bir madde oluşturur. Bu plak, dişlerini kaplayabilir ve çocuğunuz yemek yedikçe plaktaki bakteriler asit oluşturur. Bu asit ise sert diş minesini aşındırarak çürüklere neden olur.

Belirtiler nelerdir?

Çocuğunuzda ağrı veya kalıcı ağız kokusu varsa dişlerinde çürük olabilir. Çürüğü bazen tebeşirimsi beyaz bir yama veya dişin koyu lekesi olarak görebilirsiniz. Her iki durumda da kliniğimize danışmalısınız.

Çocuklarda diş çürüğünün önlenmesi

En iyi yaklaşım, iyi bir ağız bakımı ve sağlıklı beslenmenin bir karışımıdır.Nişastalı ve şekerli gıdalar ile asitli içecekler, plaktaki bakterileri beslediğinden çocuğunuzun beslenmesine dikkat etmelisiniz. Fakat sadece ´kötü şeyleri´ kesmek yeterli değildir; meyve sebze gibi besin açısından daha zengin gıdaları tanıtmak aslında çocuğunuzun tükürüğünü mineralleştirir. Bu, plaktan kaynaklanan hasarı geri döndürmeye yardımcı olur.

Ağız bakımını günlük rutinin bir parçası haline getirmek

Doğru ağız bakımı çok önemlidir. Yaygın inanışın aksine, süt dişleri çocuklarınızın kalıcı dişlerini etkiler. Bakteriler, hem altta gelişen azı dişlerine, hem de ebeveynden çocuğa aktarabilirler. Bu nedenle, ilk dişlerinin çıkmasından itibaren çocuğunuzun dişlerini fırçalamaya başlamanız gerekir. Kendi dişlerini fırçalamaya başladıklarında, yedi yaşına gelene kadar onları denetlemelisiniz.

Şunlara dikkat etmelisiniz:

  •  
  • Dişlerini günde iki kez, en az iki dakika fırçalayın.
  • Yemeklerden sonra bol su içirin.
  • Her dişin her yüzeyini ağzına rahatça oturan bir diş fırçası kullanarak fırçalayın. Çocuklara özel diş fırçaları, özellikle çocuklar için tasarlanmıştır. Diş fırçaları iki üç ayda bir değiştirilmelidir.
  • Florürlü diş macunu (iki yaşın üzerindeki çocuklarda) kullanın.
  • Diş ipi çocukların kaçınma eğilimi gösterdiği bir şeydir, ancak dişlerde plak oluşumunu önlemek için her gün kullanılması önemlidir.

Çocuklarınıza iyi diş temizleme alışkanlığı kazandırırsanız, dişlerine ve diş etlerine iyi bakabilirler. Diş çürümesini erkenden önlerler, böylece uzun yıllar boyunca daha sağlıklı ve mutlu gülümsemelere sahip olurlar.

 

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
BİZE ULAŞIN
  • Beylikbağı Mahallesi Yeni Bağdat Caddesi No:203 Gebze / KOCAELİ
  • 7/24 Telefon : 0262 744 41 23
  • Whatsapp : 0533 690 70 83
  • info@essemdis.com.tr
Bizi Takip Edin :

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.